překlady_vlajka

English to Czech Translator

Trados

Services

I offer my translation services from English into Czech, and vice versa.

My work is based on:

About

Překlady_angličtina

Nicole Borkeszová, BA

I studied English and Chinese Philology, graduated from Palacký University in Olomouc (2013-2017). I spent one semester studying in China. I have been working as a freelance translator since 2016.

As for my personality:

What I appreciate on translating most is first flexibility it allows and second broadening my horizons thanks to various topics. My goal is to work independently of place and time.

Price List

Why is there a price range? The price for a document translation always depends on quantity and specialty of a text, as well as the agreed time of completion. Prior to translating, the price for 1 standard page is fixed and quotation of the order is made.

The complete price is calculated according to the number of standard pages of the source text (1 standard page = 1800 characters including spaces). The prices in the table below are for 1 standard page.

English to Czech translation€10–15

References

Paní Borkeszová pro naši společnost tvořila překlad odborných textů z problematiky IT, serverů a cloudů. Překlad i přes náročnost překládaného oboru byl vyhotoven na profesionální úrovni a mohl být bez další korekce ihned použit. Paní Borkeszovou mohu dále doporučit i na složitější odborné technické překlady.

Michal Řehoř, CEO
MyDreams innovations s.r.o. mydreams

I was lucky to work with Nicole! Some time ago for one of my sites, translation from English into Czech was needed. Asking Nicole whether she can do this, received an affirmative answer. When the translation was completed, I was very happy - the quality of the work was at a high level. Thank you, Nicole! I will contact you again!

Michail Azarov

Rádi bychom touto cestou poděkovali za spolupráci s Nicole Borkeszovou. Překlady z českého do anglického jazyka, které nám v krátkém čase zajistila, byly ze specifické oblasti včelařství a značně odborné. Přesto se s těmito překlady vypořádala mimořádně iniciativně a fundovaně. Vřele její překladatelské služby doporučujeme!

Jiří Cafourek - předseda
VČELÍ STRÁŽ, z.s. Bee

Contact

If you are interested in my services, please contact me via the form below.
For a specific no-obligation request write me an e-mail with your file attached.

nicole.borkeszova@gmail.com

(+420) 702 049 769

Uherské Hradiště, Zlín Region

IN: 07277784

Contact form

Your name:
Your e-mail:
Year:
Message: